MAŤ ŠŤASTIE STRETNÚŤ SA A PRACOVAŤ S JEFFOM SENDERSOM

Hneď, ako som ešte počas zimných večerov na začiatku roka  uzrel  informáciu, ktorá z časti  začala napĺňať moju odvekú túžbu stretnúťv dnešnej uponáhľanej Európe tradicionalistu, VAQUERO HORSEMANA Jeffa Sendersa, nezaváhal som ani na okamih. Zarezervoval som dve miesta na clinicu v Českej republike. Pobalil si  sedlo deky, jazdecké čižmy a vyrazili sme s Ivankou na 900 km cestu na clinicu s Jeffom Sendersom. Nemal som žiadne očakávania. Poznal som z rozprávaniaľudí ktorí mali tú česť stretnúť skutočných horsemanov, že sa jedná o veľmi skromných a nenápadných chlapíkov, ktorí poznajú pocit skutočnej jednoty pri práci s koňmi na pomôckach. Na ranč sme dorazili neskoro večer, hodiny odkrojili už čosi z jedenástej hodiny. U predáka ranču sme sa ubytovali v drevenom zrube, všade bola tma, bolo po daždi a vzduch bol príjemne vlhký a osviežoval naše zmysly po dlhej ceste. Večer sme ešte zašli do krčmičky priamo v areály ranča, vošli sme dnu poobzeral som si množstvo ľudí, ktorí popíjali pivko a obohacovali sa družnou debatou. Až na samom konci, za stolom úplne v rohu sedel nižší chlapík v tradičnom vaquero odeve. Áno, to je Mr.Senders. “Nice to meet  you“ povedal som a veľmi nesmelo a s obrovskou pokorou som mu podal svoju ruku. Pousmial sa popod fúziky a podal mi ruku. Prehodili sme pár slov, ale len toľko, koľko sa patrí na pozdnú večernú hodinu. Čakal nás pracovný deň a bolo potrebné si oddýchnuť.

Nasledujúce ráno som vstal asi úplne prvý a hneď som vyšiel von zo zrubu, aby som si pozrel ranč, kone, kravy, kruhovku a okolie a zorientoval sa, kde to vlastne sme. Ranč  sa nachádzal v horách a ja som prešiel všetky dostupné cestičky, ktoré sa nachádzali v blízkosti. Nikoho som nestretol. Po raňajkách som dostal inštrukcie, ako bude prebiehať clinica. Mám ísť prvýJ. Predák ranča mi povedal “hore na kopci je asi 40 koní ,jedného si priveď „ .Vyšiel som nad ranč hore v horách a priviedol asi 5 ročnú appoloosu /valacha/. Nebol  čas skúšaťsi koňa zo zeme, pýtať sa. Beriete si koňa a pracujete v sedle. Oprieť sa v takej chvíli môžete len o svoje skúsenosti,  čítanie koňa, jazdecké  zručnosti. Tu Vám nepomôže žiadna kniha, alebo DVD J.. Našťastie som už obsadal niekoľko koní, aj keď ich počet stále nepresiahol číslo 100. Nasedlal som si koňa, nauzdil a vysadol, kým prišiel  Mr. Senders prešiel som pár kruhov v kruhovke. Mr.Senders sa objavil presne načas. Dával mi úlohy a ja spoločne s appolooskom sme sa snažili smerovať nohy diagonálne, laterálne, dopredu, dozadu, zrýchliť, spomaliť. Keď si ma pozrel v sedle povedal: “ Paul, budeme hodne pracovať na cvalovej robote, tam je príležitosť na zlepšenie. Potom prišiel čas na prácu na bosale. Predviedol a ukázal mi pár vzácnych kúskov/ cca 600€ cena jedného bosalu/. Uviazal som si bosal a nasadil ho na appoloosku. Kôň bol viditeľne priestupnejší a pracoval uvoľnene. Od tejto chvíle som prácu na bosale začal preferovať nielen u mladých koni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Vec, bez ktorej si neviem svoj život pri koňoch predstaviť je 5/8 bosal“

Jeff Senders

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nasledujúci tréning som vrátil appoloosku a šiel si po 10 ročneho reiningového quartera. Na cvalovú prácu ti bude lepšie sedieť povedal Jeff. Všetky techniky a tréningové  procesy, ktoré som mal možnosťprejsť s Mr.Sendersom tu nebudem opisovať, ale bolo toho veľa čo mi viac pootvorilo moje dvere, aby som sa mohol priblížiť koňom v jazdeckom umení. Ale viem to zhrnúť podľa slov Jeffa Sendersa:

“ Jazdecké umenie je ťažká vec, preto nie je pre každého“

Jeff Senders

Nasledujúci deň som mal ešte možnosť jazdiťťažnú, veľmi talentovanú kobylu, ktorá bola krásne priestupná a Jeff mi dokonca požičal svoje sedlo.

A môj naj jazdecký zážitok? VONKAJŠIA POMÔCKA ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments are closed.