Na ceste… I. – Ako pracovať v teréne na zdokonalení rovnováhy koňa.

Výhodou práce v teréne sú situácie, ktoré v hale či na jazdiarni nemôžete zažiť. Naskytuje sa množstvo variácií a skúseností pre koňa dôležitých, ktoré Vám priamo ukážu, kde sa pri výcviku s koňom nachádzate.

1.HRANICE VÁŠHO KOŇA URČUJETE VY.

Pokiaľ budete v sedle tuhý, nemôžete zazlievať Vášmu koňovi, že sa bude cítiť podobne. Nenechávajte svoje rameno narážať ťahaním za oťaž proti ramenu koňa. Nesnažte sa ho brzdiť , zastaviť. Usmerňujte jeho pohyb, nohy a ovládajte svojím pohybom jeho rytmus .Pokúste sa o živý , mäkký krok.

naceste-1

2.ROVNOVÁHA – AKO ZÁKLADNÁ PODMIENKA PRI PRÁCI NA HORIZONTOCH.

Reliéf v teréne tvoria kopce, údolia, svahy. Práve tu môžete nájsť rovnováhu vo forme, ako ju chápe a vníma kôň, keď Vás nesie na svojom chrbte. Základnou podmienkou je mu neprekážať .Nezabúdajte, že balančná tyč / hlava ,krk/ musí mať tú správu polohu a tvar. Natvarujte si svojho koňa, ale nebrzdite ho. Pri pohybe do kopca v kroku má kôň tendenciu naklusávať. To je dôsledkom jeho prirodzeného daru od prírody / pripraviť sa dopredu/. Uľahčiť si tak cestu na vrchol kopca. Pokiaľ chcete zostať v kroku nadstavte svoje ruky do polohy a formy, ktorá určí jeho hlave a krku dĺžku natiahnutia ramena v kroku vpred a nechajte ho narážať do tvaru pokiaľ bude mať snahu naklusávať. Čoskoro sa Vám odrazí od ruky a príde na to, že jediné o čo Vám ide je krok.

Pokiaľ kráčate nadol aj tu sa nám môže kôň rozbiehať, ale z úplne iného dôvodu .Rovnováha. Proste padá/ prepadáva/ na ramená . Snažte sa hlboko zasadnúť do sedla a naformujte svojho koňa tak, aby ste preniesli váhu z ramien na zadné nohy koňa. Zodvihnite ruky o niečo vyššie a kôň bude nasledovať pohyb Vašej paže a zodvihne hlavu o čosi viac hore a tým si odľahčí ramená. Prenesie časť váhy svojho tela na zadné nohy, čím ho nepriamo donútime podsadiť zadné nohy viac pod telo. Nezabúdajte: NEDRŽTE HO v ruke. NEZADRŽUJTE JEHO POHYB. USMERŇUJTE HO....
PG/JTR

Comments are closed.