Naše kravy

Od jari 2018 pribudli na našom ranči kravy – mladé jalovičky plemena Pinzgau, a v septembri sa ich počet rozrástol o teliatko Máriu. Celoročne sa pasú vonku, v zime sú kŕmené senom. Pomáhajú pri výcviku koní, kedy je kôň konfrontovaný so zvieratami podobného vzrastu ako je on sám.

Pinzgauské plemeno sa na naše územie dostalo z horských oblastí Rakúska. Je to dobytok menšieho vzrastu, vhodný do horských a extrémnych podmienok chovu. Mäso pinzgauského dobytka je krehké a šťavnaté. Vďaka svojim vlastnostiam sa plemeno rozšírilo aj mimo Európu. Ako mäsový dobytok sa dnes chová v Severnej Amerike, Afrike a Austrálii. Vyniká konštitučnou pevnosťou a dlhovekosťou.
Základným charakteristickým znakom je jeho sfarbenie. Požadovaná je višňovo-červená až gaštanovo-hnedá farba s typickou bielou kresbou, ktorá začína na kohútiku, prechádza celou chrbtovou líniou až do oblasti medzinožia, odkiaľ pokračuje až do hrudnej a prsnej oblasti.

Náš dobytok sa využíva pri výcviku koní “Working Cow Horse”, kde má kôň aj jazdec možnosť pracovať s dobytkom. Pokiaľ kôň neprešiel výcvikom či prácou pri dobytku, jeho výcvik nemožno nikdy považovať za ukončený.
U nás na ranči patrí výcvik koní mladých aj starých k neodmysliteľnej súčasti ich prípravy pre ich mentálnu aj fyzickú vyspelosť